Looks like the MINI you've been you-ifying hasn't been saved. If you'd like to come back and keep tinkering, save it and give it a sweet name so you can pick up where you left off

 

Your unique MINI, Your unique MINI,

Your MINI - exterior Your MINI - interior

REQUEST AN OFFER.

BOOK A TEST DRIVE.

MINI ДИСТРИБУТЕР

3-DOOR HATCH
3-DOOR HATCH
5-DOOR HATCH
5-DOOR HATCH
Convertible
Convertible
Clubman
Countryman
Countryman
jcw _ logo jcw _ logo

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
JOHN COOPER WORKS – роден на тркачка патека JOHN COOPER WORKS – роден на тркачка патека

john cooper works

МАКСИМАЛНА MINI ВОЗБУДА.***

ДА ПОЧНЕМЕ СО ПОБРЗО ЧУКАЊЕ НА ВАШЕТО СРЦЕ.

Нашите MINI John Cooper Works модели со високи перформанси се подготвени да остават силен впечаток, со својот атлетски став и карактеристично, тивко режење. Овие нескротливи модели со високи перформанси се реинкарнација на тркачките легенди на John Cooper и ја претставуваат самата суштина на мотоспортот. John Cooper и неговиот тим им веруваа на своите инстинкти. На почетокот на 60-тите години и покрај сите пречки но со еден незапирлив, пионерски дих, тој успеа да изгради легендарен тркачки автомобил од еден мал семеен автомобил - и ги смени мислењата на многу луѓе.
НАСЛЕДСТВОТО ПРОДОЛЖУВА ДА ЖИВЕЕ.

МАЛКУМИНА ИМАА ВЕРБА.

Никој не можел да предвиди дека John Cooper и препознатливиот класичен Mini ќе го освојат карираното знаме и покрај сите пречки. Воинствениот аутсајдер го освои светот на трките на ура, совладувајќи ги противниците со агилното држење, револуционерниот мотор и поставеноста на тркалата. Секој пат.

ПИШУВАЈЌИ ЈА ИСТОРИЈАТА НА МОТОСПОРТОТ.

Приказната на John Cooper Works започнува уште од 1946 година. Чарлс Купер (Charles Cooper) и неговиот син Џон (John) ја основаа компанијата Cooper Car и ги создадоа своите први тркачки автомобили во малата гаража на Чарлс во Сарбитон, Англија. Овој скромен почеток на крај ќе ја смени насоката на развојот на мотоспортот и ќе помогне да се создаде едно успешно тркачко наследство ширум светот што постои и до ден денес. Да не го спомнуваме и длабокиот впечаток што наскоро ќе се види на класичниот Mini. Погледнете го одличниот "John Cooper: Genius & Works", ексклузивен документарен филм во продукција на „Скај“.
John Cooper Works – Генијален потег John Cooper Works – Генијален потег

СТАВАЈЌИ ГО ВОЗАЧОТ НА ПРВО МЕСТО.

Компанијата „Cooper Car“ прв пат почна да ги прави тркачките автомобили со едно седиште за Формула Три. Тие имаа огромен успех во класата од 500cc поради нивниот револуционарен мотор во задниот дел. Овој генијален потег за кусо време ја напрви компанијата „Cooper Car“ одличен избор за сите амбициозни млади возачи. John Cooper продолжи да ги освојува како шампионатите на Формула 1, така и шампионатите на Конструкторите.
JCW – Првиот Mini Cooper JCW – Првиот Mini Cooper

СОЗДАВАЊЕТО НА ЛЕГЕНДАТА.

Откако оствари значителен успех со своите автомобилски конструкции, Џон Купер стана опседнат со штотуку претставениот класичен Mini. Заинтригиран од неговиот потенцијал, тој замисли да го претвори во тркачки шампион. Со додавање на помоќен мотор, нови сопирачки и поостро управување, тој го претвори овој скромен семеен автомобил во тркачко возило кое победи многу џинови. Во 1961 година, бил роден приот Mini Cooper.
John Cooper – Мајстор на играта John Cooper – Мајстор на играта

ПРКОСЕЊЕ НА СИТЕ КОНВЕНЦИОНАЛНОСТИ.

Сега, ништо не може да го задржи Mini. Инстинктот на John Cooper уште еднаш се покажа како непогрешлив. Тој беше мајстор на играта. Бил создаден автомобил за сите времиња. До 1964 година, Mini Cooper станал глобално позната марка автомобили. Тој победи на речиси сите можни натпревари - вклучувајќи ја и историските победи на релијата во Монте Карло во 1964, 1965 и 1967 година. Mini и John Cooper го развија класичниот Mini во победник кој бил во голема мера посупериорен од своите конкуренти.
BMW + MINI BMW + MINI

СОСЕМА НОВА ЕРА.

Во 2001 година, 'Mini' се приклучи на BMW групацијата и бил ребрендиран како MINI. Оваа промена придонесе за тоа да се обнови интересот за прилагодување на MINI моделите и за продолжување на наследството на John Cooper Works. John Cooper Works MINI Cooper и MINI Cooper S Tuning Kits станаа достапни преку MINI центрите низ целиот свет од 2003 година, зголемувајќи ја излеЗната снага на MINI Cooper на 126 hp (93 Kw) и на MINI Cooper S на импресивни 200 hp (147 Kw).
Најбрзиот до сега MINI на патиштата Најбрзиот до сега MINI на патиштата

ПОБРЗО И ПОБРЗО.

Претходно подесениот MINI Cooper S со John Cooper Works GP Kit бил претставен на пазарот во 2006 година. Ова ново ограничено издание на MINI hatchback дава спектакуларни перформанси и уникатно тркачко чувство. Тој е најбрзиот до сега MINI на патиштата, кој може да достигне брзина од 62 mph (100км/ч) за помалку од 6.5 секунди. Биле произведени само 2000 парчиња. И сите биле со уникатна боја: металик Thunder Blue со Chili Red ретровизори и Pure Silver покрив каде се наоѓаше бројот на нивното производство од 1 со 2000.
Првиот модел на MINI John Cooper Works Првиот модел на MINI John Cooper Works

ПОВТОРНО РАЃАЊЕ НА ЛЕГЕНДАТА.

Во 2007 година, BMW го купи името на брендот John Cooper Works, неговите инженерски и развојни ресурси. И една година подоцна, првите два нови MINI John Cooper Works модели биле претставени на пазарот: целосно ажурирана верзија на John Cooper Works Hatch и на John Cooper Works Clubman. Овие моќни возила биле опремени со 1.6 литарски мотор со четири цилиндри со Twin Scroll турбо полнач и со излезна снага од 211 hp (155 kW). Сведоштво на пионерскиот дух на John Cooper и посветеноста кон перформансите во возењето. Пет години подоцна, во 2013 година, било претставено ограниченото издание MINI John Cooper Works GP, со мотор со четири цилиндри 218 hp турбо полнач. Повторно биле произведени само 2000 парчиња од овие значително барани модели.
MINI John Cooper Works MINI John Cooper Works

ШАМПИОНСКИ ИНСТИНКТ.

Тркачкото наследство на MINI продолжува да живее во MINI John Cooper Works моделите кои штотуку се појавија на улиците. Тие сите ја имаат истата ДНК, со високи перформанси и тркачко подесување за да испорачаат една моќна комбинација на прецизно држење на патот и забрзување. Покрај тоа, нашиот MINI John Cooper Works тркачки тим ја победува и конкуренцијата. Неодамна го освои карираното знаме во Дејтона - победувајќи некои од врвните спортски автомобили во светот. И по освојувањето на релито Дакар, четири години по ред, со MINI ALL4 Racing, рели тимот на X-raid MINI John Cooper Works Rally имаше успешен почеток на релито Дакар. Џон Купер ќе беше горд.
MINI John Cooper Works GP Concept
MINI JOHN COOPER WORKS GP CONCEPT АВТОМОБИЛ MINI JOHN COOPER WORKS GP CONCEPT АВТОМОБИЛ

ЗА МАЛКУМИНА.

Видете што ќе се случи кога ќе ја употребиме нашата имагинација, пионерскиот дух и тркачките гени за да создадеме еден спортски автомобил на иднината со високи перформанси.
Врвни перформанси
John Cooper Works | Максимална MINI возбуда John Cooper Works | Максимална MINI возбуда

СО ГОЛЕМА СНАГА ДОАЃА И СИЛНА РЕАКЦИЈА.

Подготвени сте да излезете на отворен пат. И со вртежен момент кој предизвикува стравопочит и произлегува од 2-литарскиот TwinPower Turbo мотор со четири цилиндри, можете да достигнете брзина од 62 mph (100 км/ч) за нешто повеќе од шест секунди.
Закажете тест возење

ИСКУСЕТЕ ГО ЗВУКОТ НА МОЌТА.

Ставете ги слушалките, засилете го звукот и слушнете го легендарното режење на John Cooper Works.** ***

Карактеристичен дизајн
JCW поглед на преден дел JCW поглед на преден дел

ТРКАЧКИ ИЗГЛЕД. ШАМПИОНСКИ ДУХ.

Моделите на John Cooper Works се создадени да предизвикаат возбуда - дури и пред да влезете во нив. Смел изглед инспириран од тркачките автомобили, материјали со најдобар квалитет и низа визуелни подобрувања ги ставаат моделите на John Cooper Works во своја сопствена категорија. Покрај тоа, тие се достапни во ексклузивна Rebel Green боја– модерна врзија на класичната британска боја за тркачките автомобили.
JCW модели
ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ JCW МОДЕЛИТЕ ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ JCW МОДЕЛИТЕ

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ JCW МОДЕЛИТЕ.

Кога сте зад управувачот на John Cooper Works, загарантирана ви е возбуда која може да се спореди со тркачките патеки. Нашите модели со врвни перформанси го добиле името по легендарниот John Cooper – и се најмоќни и најексклузивни MINI модели кои некогаш биле направени.
MINI JOHN COOPER WORKS HATCH MINI JOHN COOPER WORKS HATCH

MINI JOHN COOPER WORKS HATCH.

Класика со импресивно тркачко наследство. Како директен потомок на победничките автомобили на John Cooper, нашиот MINI JCW Hatch ќе се поврзе со тркачот во вас. Тој лесно ги спојува снагата, агилноста и длабочината на инженерството. И неговото кусо растојание меѓу оските го доведува чувството на низок центар на гравитација до екстремност, така што ќе почнете со нетрпение да го очекувате следниот свијок на патот.
MINI JOHN COOPER WORKS CONVERTIBLE MINI JOHN COOPER WORKS CONVERTIBLE

MINI JOHN COOPER WORKS CONVERTIBLE.

Почувствувајте го ветерот во косата и адреналинот во крвта. MINI John Cooper Works Convertible се гордее со елегантен, спортски дизајн и страотни перформанси.
MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN

MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.

Во моделот MINI John Cooper Works Clubman, ние ги споивме сестраните перформанси и префинетиот дизајн. Со 231 hp под хаубата и погон на сите четири тркала за дополнително лепење на пневматиците на патот на оние возбудливи свијоци, нема да морате да правите компромис за да постигнете JCW високо-октанска забава. И со својата значителна големина и поделените врати назад, тој исто така е флексибилен за секоја пригода.
MINI JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN MINI JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN

MINI JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN.

Ова е John Cooper Works направен за авантуристи. Со својата импресивна снага, големина и стандардниот погон на сите четири тркала., тој ќе ве однесе каде и да ве носи патот, па дури и подалеку.
 
John Cooper Works logo
MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Достапни мотори и опции

Снага
231 PS (170 kW)
тип на гориво
Бензин
petrol equivalent
6 - 7,1 l/100 km
пренос
Рачен , Спортски автоматски
погон
2-тркала

Основни карактеристики

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Достапни се 3 бои на покрив

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Достапни се 3 бои на куќиште за ретровизор

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Достапни се црни и бели ленти на хаубата

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Отвор за воздух на хаубата, маска во тркачки стил, прочуен "JCW" амблем, пониски отвори за воздух

 
John Cooper Works logo
MINI John Cooper Works Convertible

convertible

Достапни мотори и опции

Снага
231 PS (170 kW)
тип на гориво
Бензин
petrol equivalent
6,2 - 7,3 l/100 km
пренос
Рачен , Спортски автоматски
погон
2-тркала

Основни карактеристики

MINI John Cooper Works Convertible

Достапни се 3 бои на куќиште за ретровизор

MINI John Cooper Works Convertible

Достапни се црни и бели ленти за хаубата

MINI John Cooper Works Convertible

Отвор за воздух на хаубата, маска во тркачки стил, прочуен "JCW" амблем, пониски отвори за воздух

 
John Cooper Works logo
MINI JCW CLUBMAN

clubman

Достапни мотори и опции

Снага
306 PS (225 kW)
тип на гориво
Бензин
petrol equivalent
7,1 - 7,4 l/100 km
пренос
Спортски автоматски
погон
4-тркала

Основни карактеристики

MINI JCW CLUBMAN MINI JCW CLUBMAN

Достапни се 3 бои на покрив

MINI JCW CLUBMAN

Достапни се 3 бои на куќиште за ретровизор

MINI JCW CLUBMAN

Достапни се црни и бели ленти за хаубата

MINI JCW CLUBMAN MINI JCW CLUBMAN

Отвор за воздух на хаубата, маска во тркачки стил, прочуен "JCW" амблем, пониски отвори за воздух

 
John Cooper Works logo
MINI JCW COUNTRYMAN

countryman

Достапни мотори и опции

Снага
306 PS (225 kW)
тип на гориво
Бензин
petrol equivalent
6,9 - 7,3 l/100 km
пренос
Спортски автоматски
погон
4-тркала

Основни карактеристики

MINI JCW COUNTRYMAN

Достапни се 3 бои на покрив

MINI JCW COUNTRYMAN

Достапни се 3 бои на куќиште за ретровизор

MINI JCW COUNTRYMAN

Достапни се црни и бели ленти за хаубата 

MINI JCW COUNTRYMAN

Отвор за воздух на хаубата, маска во тркачки стил, прочуен "JCW" амблем, пониски отвори за воздух

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Одберете го типот на гориво:

Бензин

231 PS

170 kW

  • Рачен
  • Спортски автоматски
Одберете

convertible

Одберете го типот на гориво:

Бензин

231 PS

170 kW

  • Рачен
  • Спортски автоматски
Одберете

clubman

Одберете го типот на гориво:

Бензин

306 PS

225 kW

  • Спортски автоматски
Одберете

countryman

Одберете го типот на гориво:

Бензин

306 PS

225 kW

  • Спортски автоматски
Одберете

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Одберете пренос:

Рачен

Одберете

Спортски автоматски

Одберете

convertible

Одберете пренос:

Рачен

Одберете

Спортски автоматски

Одберете

clubman

Одберете пренос:

Спортски автоматски

Одберете

countryman

Одберете пренос:

Спортски автоматски

Одберете

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

Одберете погон:

2-тркала

Одберете

2-тркала

Одберете

convertible

Одберете погон:

2-тркала

Одберете

2-тркала

Одберете

clubman

Одберете погон:

4-тркала

Одберете

countryman

Одберете погон:

4-тркала

Одберете
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

John Cooper Works 3 Door Hatch

170 kW (231 PS)
Бензин
Рачен
2-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,9 - 7,1 l/100 km (комбинирано)
157 - 162 g/km CO2 (комбинирано)
6,9 - 7,1 l/100 km Petrol Equivalent
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI John Cooper Works hatch со 3 врати

John Cooper Works 3 Door Hatch

170 kW (231 PS)
Бензин
Спортски автоматски
2-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6 - 6,2 l/100 km (комбинирано)
137 - 142 g/km CO2 (комбинирано)
6 - 6,2 l/100 km Petrol Equivalent
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI John Cooper Works Convertible

John Cooper Works Convertible

170 kW (231 PS)
Бензин
Рачен
2-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
7,1 - 7,3 l/100 km (комбинирано)
161 - 166 g/km CO2 (комбинирано)
7,1 - 7,3 l/100 km Petrol Equivalent
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI John Cooper Works Convertible

John Cooper Works Convertible

170 kW (231 PS)
Бензин
Спортски автоматски
2-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,2 - 6,4 l/100 km (комбинирано)
142 - 146 g/km CO2 (комбинирано)
6,2 - 6,4 l/100 km Petrol Equivalent
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI JCW CLUBMAN

John Cooper Works Clubman

225 kW (306 PS)
Бензин
Спортски автоматски
4-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
7,1 - 7,4 l/100 km (комбинирано)
161 - 169 g/km CO2 (комбинирано)
7,1 - 7,4 l/100 km Petrol Equivalent
John Cooper Works logo

Ваш избор

MINI JCW COUNTRYMAN

John Cooper Works Countryman

225 kW (306 PS)
Бензин
Спортски автоматски
4-тркала
Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,9 - 7,3 l/100 km (комбинирано)
156 - 166 g/km CO2 (комбинирано)
6,9 - 7,3 l/100 km Petrol Equivalent

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
g/km l/100 km disclaimer Petrol Equivalent - l/100 km
John Cooper Works 3 Door Hatch disclaimer
157 - 162
6.9 - 7.1
6.9 - 7.1
John Cooper Works Convertible disclaimer
161 - 166
7.1 - 7.3
7.1 - 7.3

Select your MINI

Бензин

231 PS (170 kW) / 4 Cylinders

John Cooper Works 3 Door Hatch

Рачен

2-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,9 - 7,1 l/100 km (комбинирано)
157 - 162 g/km CO2 (комбинирано)
6,9 - 7,1 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

John Cooper Works 3 Door Hatch

Спортски автоматски

2-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6 - 6,2 l/100 km (комбинирано)
137 - 142 g/km CO2 (комбинирано)
6 - 6,2 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

Бензин

231 PS (170 kW) / 4 Cylinders

John Cooper Works Convertible

Рачен

2-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
7,1 - 7,3 l/100 km (комбинирано)
161 - 166 g/km CO2 (комбинирано)
7,1 - 7,3 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

John Cooper Works Convertible

Спортски автоматски

2-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,2 - 6,4 l/100 km (комбинирано)
142 - 146 g/km CO2 (комбинирано)
6,2 - 6,4 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

Бензин

306 PS (225 kW) / 4 Cylinders

John Cooper Works Clubman

Спортски автоматски

4-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
7,1 - 7,4 l/100 km (комбинирано)
161 - 169 g/km CO2 (комбинирано)
7,1 - 7,4 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

Бензин

306 PS (225 kW) / 4 Cylinders

John Cooper Works Countryman

Спортски автоматски

4-тркала

Fuel Consumption & Emissions (NEDC disclaimer)
6,9 - 7,3 l/100 km (комбинирано)
156 - 166 g/km CO2 (комбинирано)
6,9 - 7,3 l/100 km Petrol Equivalent
Одберете

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
g/km l/100 km disclaimer Petrol Equivalent - l/100 km
John Cooper Works 3 Door Hatch disclaimer
157 - 162
6.9 - 7.1
6.9 - 7.1
John Cooper Works Convertible disclaimer
161 - 166
7.1 - 7.3
7.1 - 7.3
John Cooper Works Lifestyle колекција
Локација на дистрибутерот

ПРОНАЈДЕТЕ ГО ВАШИОТ ДИСТРИБУТЕР.

DEALER PIN DEALER PIN
3-DOOR HATCH
3-DOOR HATCH
5-DOOR HATCH
5-DOOR HATCH
Convertible
Convertible
Clubman
Countryman
Countryman
jcw _ logo jcw _ logo

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
g/km l/100 km disclaimer Petrol Equivalent - l/100 km
John Cooper Works 3 Door Hatch disclaimer
157 - 162
6.9 - 7.1
6.9 - 7.1
John Cooper Works Convertible disclaimer
161 - 166
7.1 - 7.3
7.1 - 7.3